| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Maximum cutting height i | 64 mm |
| Cutting width i | 38 cm (5 others) |
| Cutting height ratio i | 1 (1 other) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 35 mm (2 others) |
| Voltage i | 48V |
| Runtime i | 35 min (1 other) |