| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Is A Rotary Mower i | ✔ (69 others) |
| Maximum cutting height i | 101 mm (12 others) |
| Has Blade Brake i | ✔ (19 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Number of cutting height settings i | 6 (12 others) |
| Cutting width i | 46 cm (9 others) |
| Cutting height ratio i | 2.6 (9 others) |
| Turn radius i | 40.6 cm (2 others) |
| Minimum cutting height i | 38 mm (29 others) |
| Self propelled speed (max) i | 8.3 km/h (3 others) |
| Horsepower i | 18 hp (4 others) |
| Number of cylinders i | 2 (23 others) |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Steel Deck i | ✔ (68 others) |