| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Fuel tank capacity i | 0.93 l (1 other) |
| Is A Rotary Mower i | ✔ (69 others) |
| Maximum cutting height i | 102 mm (28 others) |
| Has Blade Brake i | ✔ (19 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Number of cutting height settings i | 7 (5 others) |
| Cutting width i | 53 cm (35 others) |
| Cutting height ratio i | 5.34 (1 other) |
| Minimum cutting height i | 19 mm (2 others) |
| Engine Size i | 0.18 l (1 other) |
| Self propelled speed (max) i | 6.43 km/h (1 other) |
| Horsepower i | 5.1 hp |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Plastic Deck i | ✔ (7 others) |