| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Is A Cylinder Mower i | ✔ (1 other) |
| Maximum cutting height i | 30 mm (1 other) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 50 cm (9 others) |
| Cutting height ratio i | 4.3 (1 other) |
| Minimum cutting height i | 7 mm |
| Engine Size i | 0.13 l |
| Self propelled speed (max) i | 4.6 km/h |
| Horsepower i | 4.5 hp |
| Recommended area i | 2500 m² (1 other) |
| Wattage i | 3355W |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Steel Deck i | ✔ (68 others) |