| Fuel type i | Electric (corded) (11 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 100 mm (9 others) |
| Cutting width i | 53 cm (35 others) |
| Cutting height ratio i | 4 (12 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |