| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Charge time i | 1.2 hours |
| Has Side Discharge i | ✔ (43 others) |
| Maximum cutting height i | 101 mm (12 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 63 cm |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 33 mm (2 others) |
| Voltage i | 60V (1 other) |
| Runtime i | 80 min |