| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Charge time i | 0.5 hours |
| Has Side Discharge i | ✔ (43 others) |
| Maximum cutting height i | 100 mm (9 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 53 cm (35 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Minimum cutting height i | 33 mm (2 others) |