| Fuel type i | Gasoline (petrol) (14 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Maximum cutting height i | 75 mm (29 others) |
| Cutting width i | 39 cm (1 other) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Has An Overhead Valve Engine i | ✔ (5 others) |