| Fuel type i | Gasoline (petrol) (14 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 55 mm |
| Cutting width i | 41 cm (2 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Has An Overhead Valve Engine i | ✔ (5 others) |