| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Is A Rotary Mower i | ✔ (69 others) |
| Maximum cutting height i | 75 mm (29 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Number of cutting height settings i | 8 (1 other) |
| Cutting width i | 51 cm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Engine Size i | 0.2 l (4 others) |
| Self propelled speed (max) i | 5.4 km/h |
| Horsepower i | 6 hp (3 others) |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Steel Deck i | ✔ (68 others) |
| Audible noise i | 98 dB (1 other) |