| Fuel type i | Electric (corded) (11 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Cable length i | 10 m (2 others) |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✔ |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 31 mm (2 others) |
| Has Blade Brake i | ✖ |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Number of cutting height settings i | 4 (2 others) |
| Cutting width i | 25 cm (1 other) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 11 mm (2 others) |
| Voltage i | 230V (1 other) |
| Wattage i | 1400W (3 others) |