| Fuel type i | Electric (corded) (11 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Cable length i | 10 m (2 others) |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 60 mm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Has A Rear Roller i | ✔ (4 others) |
| Minimum cutting height i | 20 mm (24 others) |
| Wattage i | 1400W (3 others) |