| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 75 mm (29 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 42 cm (2 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Voltage i | 36V (5 others) |
| Recommended area i | 725 m² |