| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is A Cylinder Mower i | ✖ |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 65 mm (5 others) |
| Number of cutting height settings i | 5 (3 others) |
| Cutting width i | 33 cm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Has An Overhead Valve Engine i | ✖ |