| Fuel type i | Electric (corded) (11 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 65 mm (5 others) |
| Cutting width i | 42 cm (2 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 20 mm (24 others) |
| Recommended area i | 700 m² (1 other) |
| Wattage i | 1700W (1 other) |