| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Maximum cutting height i | 100 mm (9 others) |
| Cutting width i | 53 cm (35 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 38 mm (29 others) |
| Voltage i | 56V |