| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is A Rotary Mower i | ✔ (69 others) |
| Charge time i | 4 hours |
| Maximum cutting height i | 40 mm |
| Number of cutting height settings i | 1 |
| Cutting width i | 30.5 cm |
| Cutting height ratio i | 1 (1 other) |
| Minimum cutting height i | 40 mm (1 other) |
| Voltage i | 20V (2 others) |
| Is Electric i | ✔ (9 others) |
| Has A Plastic Deck i | ✔ (7 others) |