| Fuel type i | Gasoline (petrol) (14 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Maximum cutting height i | 80 mm (9 others) |
| Cutting width i | 51 cm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 22 mm (1 other) |