| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Fuel tank capacity i | 1.6 l |
| Is A Cylinder Mower i | ✔ (1 other) |
| Maximum cutting height i | 32 mm |
| Has Blade Brake i | ✔ (19 others) |
| Number of cutting height settings i | 27 |
| Cutting width i | 36 cm |
| Cutting height ratio i | 5.3 (3 others) |
| Has A Rear Roller i | ✔ (4 others) |
| Minimum cutting height i | 6 mm |
| Engine Size i | 0.1 l |
| Horsepower i | 3 hp |
| Recommended area i | 350 m² |
| Number of cylinders i | 1 (25 others) |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Steel Deck i | ✔ (68 others) |