| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Aluminum, PlasticSteelSeries Apex 7 |
| Case Colors i | BlackSteelSeries Apex 7 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | MechanicalSteelSeries Apex 7 |
| Switch Feel i | LinearSteelSeries Apex 7 |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | SteelSeries QX2 Red |
| Actuation Distance (min) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Distance (max) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Force i | 37 g (4 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)SteelSeries Apex 7 |
| Keycap Type i | ABSSteelSeries Apex 7 |
| Keycap Profile i | OEMSteelSeries Apex 7 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysSteelSeries Apex 7 |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |