| Keyboard Type i | Mechanical, Gaming (18 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Battery Life i | 500 hours |
| Designed for mac i | ✔ (82 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | AluminumMCHOSE G87 |
| Case Colors i | Black, White, Pink, BlueMCHOSE G87 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | Hall effectMCHOSE G87 |
| Switch Feel i | LinearMCHOSE G87 |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Speed Gold Switch V2 |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.4 mm (8 others) |
| Actuation Force i | 39 g (1 other) |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)MCHOSE G87 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotMCHOSE G87 |
| Keycap Profile i | CherryMCHOSE G87 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyMCHOSE G87 |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |