Sony MDR-Z7M2 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 86g more at 340g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-Z7M2 weighs 90g more at 340g. The WH-ULT900N weighs 85g more at 340g, and the WH-1000XM3 weighs 85g more at 340g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 340 g (5 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 100000 Hz (6 others) |
| Driver Unit Size i | 70 mm (4 others) |
| Impedance i | 56 Ohms |
| Sound pressure level i | 98 dB/mW (23 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |