Sony MDR-Z1R features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 131g more at 385g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-Z1R weighs 135g more at 385g. The WH-ULT900N weighs 130g more at 385g, and the WH-1000XM3 weighs 130g more at 385g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 385 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 120000 Hz (1 other) |
| Driver Unit Size i | 70.1 mm |
| Impedance i | 64 Ohms (4 others) |
| Sound pressure level i | 100 dB/mW (44 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |