Sony MDR-27 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 81g more at 335g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-27 weighs 85g more at 335g. The WH-ULT900N weighs 80g more at 335g, and the WH-1000XM3 weighs 80g more at 335g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 335 g (3 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 100000 Hz (6 others) |
| Driver Unit Size i | 70 mm (4 others) |
| Impedance i | 70 Ohms (4 others) |
| Sound pressure level i | 102 dB/mW (24 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |