Beyerdynamic DT 990 Pro features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 250 g (11 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 35000 Hz (2 others) |
| Driver Unit Size i | 45 mm (12 others) |
| Impedance i | 250 Ohms (9 others) |
| Sound pressure level i | 96 dB/mW (9 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |