| Volume i | 178.59 cm³ |
| Width i | 144 mm |
| Thickness i | 7.8 mm (5 others) |
| Height i | 159 mm (7 others) |
| Waterproof depth rating i | 2 m (19 others) |
| Screen Size i | 7" (17 others) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 300 ppi (55 others) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (81 others) |
| Resolution i | 1680 x 1264 px |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 8GB (14 others) |
| RAM i | 0.51GB |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Battery Power i | 1200 mAh (2 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |
| Water resistance i | Waterproof (14 others) |