| Weight i | 343 g |
| Volume i | 246.38 cm³ |
| Width i | 127 mm (2 others) |
| Thickness i | 10 mm (3 others) |
| Height i | 194 mm (5 others) |
| Screen Size i | 7" (17 others) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 243 ppi |
| Has an e paper display i | ✖ |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Resolution i | 900 x 1440 px |
| Internal Storage i | 8GB (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (56 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (73 others) |
| Has a search browser i | ✔ (102 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |