| Weight i | 191 g |
| Width i | 119 mm |
| Thickness i | 10.2 mm |
| Height i | 169 mm (3 others) |
| Screen Size i | 6" (51 others) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 167 ppi (11 others) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Number of screen shades i | 16 (71 others) |
| Internal Storage i | 4GB (15 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Has a search browser i | ✔ (102 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Charge time i | 4 hours (7 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |
| Gets direct os updates i | ✔ (17 others) |
| Usb version i | 2 (1 other) |