| Weight i | 240 g |
| Volume i | 263.75 cm³ |
| Width i | 128.3 mm |
| Thickness i | 11.7 mm |
| Height i | 175.7 mm |
| Screen Size i | 6.8" (4 others) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 265 ppi (1 other) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (81 others) |
| Resolution i | 1080 x 1440 px |
| Internal Storage i | 4GB (15 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (56 others) |
| CPU Speed i | 1 x 1 GHz (4 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Has a search browser i | ✔ (102 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |