| Weight i | 233 g |
| Volume i | 223.98 cm³ |
| Width i | 129 mm |
| Thickness i | 9.7 mm (4 others) |
| Height i | 179 mm |
| Screen Size i | 6.8" (4 others) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 265 ppi (1 other) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (81 others) |
| Resolution i | 1080 x 1430 px |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 4GB (15 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (56 others) |
| CPU Speed i | 1 x 1 GHz (4 others) |
| Maximum amount of external memory supported i | 32GB (1 other) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Has a search browser i | ✔ (102 others) |
| Has nfc i | ✖ |
| Has an hdmi output i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (60 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |
| Water resistance i | Water resistant (3 others) |