| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1750 rpm (2 others) |
| Max Airflow i | 81.88 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 158 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 112 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 130 mm (2 others) |
| Cpu socket i | LGA 1151, LGA 1155, LGA 1150, LGA 1200, LGA 1700, LGA 1851, LGA 2011-3, LGA 2066, AM4, AM5Thermalright Royal Pretor 130 |
| Audible Noise (min) i | 15 dB |
| Audible Noise (max) i | 28.3 dB |
| Weight i | 1.89 kg |
| Release date i | 1 year ago10/13/2024 (1 other) |