| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1850 rpm (2 others) |
| Max Airflow i | 0 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 155 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 110 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 125 mm (3 others) |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1200, LGA 1700, LGA 1851, AM4, AM5Thermalright Peerless Assassin 120 SE V2 |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 29.5 dB |
| Weight i | 970 g |
| Release date i | 1 year ago11/26/2024 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |