| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1550 rpm (1 other) |
| Max Airflow i | 66.17 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 157 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 135 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 125 mm (3 others) |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1200, LGA 1700, LGA 1851, AM4, AM5Thermalright Peerless Assassin 120 Black |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 25.6 dB (2 others) |
| Weight i | 750 g (1 other) |
| Release date i | 1 year ago05/18/2024 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |