| Cooling Type i | AIO liquid (52 others) |
| Max fan rpm i | 2200 rpm (7 others) |
| Max pump rpm i | 3100 rpm (5 others) |
| Max Airflow i | 75.74 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 70 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 73 mm (4 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 84 mm |
| Radiator Size i | 240 mm (18 others) |
| Radiator Height i | 28 mm (2 others) |
| Radiator Length i | 277 mm (9 others) |
| Radiator Width i | 120 mm (36 others) |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1200, LGA 1700, LGA 1851, LGA 2011-3, LGA 2066, AM4, AM5SilverStone IceMyst 240 |
| Audible Noise (min) i | 12.1 dB |
| Audible Noise (max) i | 33.1 dB |
| Weight i | 2.04 kg (1 other) |
| Release date i | 2 years ago11/09/2023 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |