| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1750 rpm (2 others) |
| Max Airflow i | 93 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 160 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Width i | 140 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 136 mm (1 other) |
| Cpu socket i | LGA 2066, LGA 2011-3, LGA 1700, LGA 1851, LGA 1200, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, AM4, AM5SilverStone Hydrogon D140 ARGB |
| Audible Noise (min) i | 12.8 dB (2 others) |
| Audible Noise (max) i | 30.8 dB (1 other) |
| Weight i | 1.22 kg |
| Release date i | 1 year ago02/07/2024 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |