| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2500 rpm (7 others) |
| Max Airflow i | 36.45 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 39 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 92 mm (4 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 94.4 mm |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, AM4, LGA 1851, LGA 1200, AM5Scythe Shuriken 3 |
| Audible Noise (min) i | 1.8 dB (1 other) |
| Audible Noise (max) i | 31.78 dB (1 other) |
| Weight i | 320 g |
| Release date i | 1 year ago10/29/2024 |
| Warranty period i | 2 years (5 others) |