| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2500 rpm (7 others) |
| Max Airflow i | 75.17 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 154 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 132 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 132 mm |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1200, LGA 1700, LGA 2011-3, LGA 2066, AM4, AM5Scythe Mugen 6 DWR |
| Audible Noise (min) i | 3 dB (1 other) |
| Audible Noise (max) i | 35.57 dB |
| Weight i | 1.23 kg |
| Release date i | 4 months ago09/25/2025 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |