| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2000 rpm (22 others) |
| Max Airflow i | 60.29 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 154 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 132 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 106 mm |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1200, LGA 1700, LGA 2011-3, LGA 2066, AM4, AM5Scythe Mugen 6 |
| Audible Noise (min) i | 3 dB (1 other) |
| Audible Noise (max) i | 26.88 dB |
| Weight i | 1.01 kg |
| Release date i | 1 year ago02/01/2024 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |