| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1900 rpm |
| Max Airflow i | 51.98 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 67 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 120 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 122 mm |
| Cpu socket i | LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, AM4, LGA 1851, LGA 1200, AM5, LGA 1700Scythe Big Shuriken 4 |
| Audible Noise (min) i | 1.8 dB (1 other) |
| Audible Noise (max) i | 31.78 dB (1 other) |
| Weight i | 480 g |
| Release date i | 6 months ago07/01/2025 |
| Warranty period i | 2 years (5 others) |