| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2000 rpm (22 others) |
| Max Airflow i | 86.73 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 157.5 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 142.5 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 130 mm (2 others) |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1150, LGA 1155, AM4, AM5PCCooler RZ620 |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 32 dB (1 other) |
| Weight i | 1.4 kg (2 others) |
| Release date i | 2 years ago01/24/2024 |
| Warranty period i | 3 years (28 others) |