| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2200 rpm (7 others) |
| Max Airflow i | 86.73 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 155 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 80 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 130 mm (2 others) |
| Cpu socket i | LGA 1151, LGA 1155, LGA 1150, LGA 1200, LGA 1700, LGA 1851, AM4, AM5PCCooler RZ400 V2 |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 32 dB (1 other) |
| Weight i | 1.1 kg (1 other) |
| Release date i | 1 year ago04/25/2024 |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |