| Cooling Type i | AIO liquid (52 others) |
| Max fan rpm i | 1800 rpm (10 others) |
| Max pump rpm i | 2800 rpm (4 others) |
| Max Airflow i | 78.86 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 49.5 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 81.9 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 81.9 mm (1 other) |
| Radiator Size i | 240 mm (18 others) |
| Radiator Height i | 30 mm (5 others) |
| Radiator Length i | 275 mm (1 other) |
| Radiator Width i | 123 mm |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, AM4, AM5, sTRX4, TR4, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1150, LGA 1155NZXT Kraken Elite 240 RGB |
| Audible Noise (max) i | 34.8 dB (2 others) |
| Weight i | 1.31 kg (2 others) |
| Release date i | 1 year ago10/22/2024 (2 others) |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |