| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1850 rpm (2 others) |
| Max Airflow i | 55.45 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 77 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 128 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 131 mm |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1150, AM4, AM5Noctua NH-L12Sx77 |
| Audible Noise (min) i | 16.8 dB (1 other) |
| Audible Noise (max) i | 23.9 dB |
| Weight i | 520 g |
| Release date i | 1 year ago04/23/2024 |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |