| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 0 rpm |
| Max Airflow i | 91.59 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 168 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 150 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 127 mm (1 other) |
| Cpu socket i | AM4, AM5, LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1150Noctua NH-D15 G2 LBC |
| Audible Noise (min) i | 19.7 dB |
| Audible Noise (max) i | 24.8 dB (2 others) |
| Weight i | 1.52 kg (1 other) |
| Release date i | 1 year ago06/01/2024 |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |