| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1500 rpm (4 others) |
| Max Airflow i | 91.6 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 168 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 150 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 152 mm |
| Cpu socket i | AM4, AM5, LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1150Noctua NH-D15 G2 |
| Audible Noise (max) i | 24.8 dB (2 others) |
| Weight i | 1.52 kg (1 other) |
| Release date i | 1 year ago07/02/2024 (1 other) |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |