| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2000 rpm (22 others) |
| Max Airflow i | 60.09 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 145 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Width i | 125 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 113 mm |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1155, LGA 1151, LGA 1150, AM4, AM5Noctua NH-D12L |
| Audible Noise (min) i | 18.8 dB |
| Audible Noise (max) i | 22.6 dB |
| Weight i | 890 g (1 other) |
| Release date i | 1 year ago03/19/2024 |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |