| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2200 rpm (7 others) |
| Max Airflow i | 45.8 CFM (3 others) |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 123 mm (2 others) |
| Heatsink/water Block Width i | 65 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 100 mm (1 other) |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1150, AM4, AM5ID-Cooling SE-903-XT |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 25.8 dB (4 others) |
| Weight i | 350 g |
| Release date i | 1 year ago03/14/2024 (1 other) |
| Warranty period i | 3 years (28 others) |