| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 200 rpm |
| Max Airflow i | 37.44 CFM |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 120 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 70 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 90 mm |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1151, LGA 1155, LGA 1150, AM4, AM5ID-Cooling SE-902-SD V3 |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 23.1 dB |
| Weight i | 370 g |
| Release date i | 1 year ago06/20/2024 (1 other) |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |