| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 2000 rpm (22 others) |
| Max Airflow i | 78.25 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 151 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Width i | 94 mm (3 others) |
| Heatsink/water Block Depth i | 128 mm (1 other) |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, AM4, AM5ID-Cooling SE-610-XT Basic |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 29.85 dB (1 other) |
| Weight i | 900 g |
| Release date i | 11 months ago02/21/2025 |
| Warranty period i | 3 years (28 others) |