| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1500 rpm (4 others) |
| Max Airflow i | 64.8 CFM (1 other) |
| Number Of Fans i | 1 (27 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 145 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Width i | 66 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 120 mm (7 others) |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155ID-Cooling SE-40 LED |
| Audible Noise (min) i | 16 dB (33 others) |
| Audible Noise (max) i | 26.6 dB (1 other) |
| Weight i | 550 g (1 other) |
| Release date i | 1 year ago08/20/2024 |
| Warranty period i | 1 years (30 others) |